mDEX header | OR-CZ
Zdravotnictví

mDEX

Výměnná síť propojující poskytovatele zdravotních služeb

Zjistit více

V čem vám mDEX pomůže?

mDEX (medical Data EXchange) je moderní výměnná síť, která umožňuje zasílat jakoukoliv zdravotnickou dokumentaci mezi zdravotnickými zařízeními. Díky API rozhraní je mDEX možné integrovat do různých informačních systémů v nemocničních provozech.

Bezpečnost

Šifrovaná a zabezpečená komunikace a soulad se Zákonem o kybernetické bezpečnosti.

Rychlost

Komprese přenášených dat a jejich paralelní přenos pro zajištění maximální rychlosti přenosu.

Libovolná data

Umožňuje zasílat libovolnou zdravotnickou dokumentaci (DICOM i ne-DICOM data různého typu).

Nezávislost na používaném PACS

mDEX je kompatibilní s jakýmkoliv systémem PACS.

Pro všechna zdravotnická zařízení

Propojení nemocnic, specializovaných pracovišť a ordinací, soukromých klinik, ambulancí a dalších.

Interoperabilita

API pro napojení na libovolný systém (pro odesílání i příjem).

Proč si vybrat mDEX?

Výměnná síť mDEX vznikla na základě poptávky lékařů, kteří potřebují zasílat zdravotnickou dokumentaci bez ohledu na formát zasílaných dat a co nejjednodušším způsobem. mDEX byl proto navržen tak, aby umožnil posílání všech typů zdravotnické dokumentace jedním zabezpečeným kanálem.

Síť mDEX využívá nejmodernější technologie a je zcela nezávislá na informačním systému, který ve svém zdravotnickém zařízení používáte. Díky API rozhraní lze mDEX jednoduchým způsobem napojit na ostatní systémy a umožnit tak uživatelům větší komfort při práci.

Při vývoji výměnné sítě byl kladen největší důraz na bezpečnost a rychlost přenášených dat. Samotné odesílání probíhá v šifrovaném streamovém režimu, kdy se data neukládají nikde mimo zdravotnická zařízení a rovnou se v reálném čase přeposílají na určené místo.

Nejčastější dotazy

Co mohu přes mDEX posílat?

Prostřednictvím mDEX je možné posílat jakoukoliv zdravotnickou dokumentaci, ať už obrazovou (ve formátu DICOM), nebo textovou (v jiných formátech, například txt, pdf, HL7, DaSta, …).

Musí mít naše zařízení PACS od OR-CZ, abychom se mohli připojit do mDEX?

mDEX je nezávislá na systému PACS, pro provoz tudíž není nutno používat MARIE PACS od OR-CZ. Pokud ale MARIE PACS máte, můžete využít všech výhod, které spojení mDEX a MARIE PACS přináší.

Kdo se může do mDEX připojit?

Do sítě mDEX se může připojit jakýkoliv poskytovatel zdravotních služeb, ať už jde o nemocnici, soukromou ambulanci, nebo samostatné lékaře.

Jak probíhá zapojení do mDEX?

Pokud máte zájem o připojení nebo byste se rádi dozvěděli více, kontaktujte nás na adrese mdex@orcz.cz. Náš obchodní zástupce se s vámi spojí a poskytne vám všechny důležité informace.

Kolik stojí zapojení do mDEX?

Konkrétní podmínky vám sdělí náš obchodní zástupce, s nímž budete komunikovat. Vždy se ale maximálně snažíme vyjít vstříc požadavkům zákazníka.

Jak je řešeno zabezpečení přenosu dat?

Data jsou chráněna dvojitým šifrováním a přenosy zabezpečeny vícefaktorovou autentizací. Software realizující výměnnou síť využívá automatickou kontrolu zranitelnosti závislostí podle OWASP Top 10 a je společností Crashtest Security (po akvizici Veracode) pravidelně podrobován penetračním testům.

Musí mít mDEX pro příjem dat povoleny příchozí porty?

Ne, pro komunikaci přes mDEX jsou využívány pouze odchozí porty do internetu.

Kde najdu seznam všech připojených zařízení?

Seznam všech aktuálně připojených zdravotnických subjektů je dostupný na adrese www.mdex.cz a www.mdex.sk. Seznam není konečný, připojených zařízení neustále přibývá.

Karolína Svobodová | ORCZ

Máte zájem o konzultaci?
Karolína Vraniaková je vám k dispozici.

k.vraniakova@orcz.cz+420 461 361 111

Nebo vyplňte kontaktní formulář

31 let na trhu

Díky více než 31 letům zkušeností nabízíme špičková ověřená řešení a odborné znalosti.

114 specialistů

Zkušený tým specialistů nám umožňuje vyvíjet a poskytovat inovativní řešení odpovídající reálným potřebám.

13 000 uživatelů

Důvěřuje nám přes 13 000 uživatelů. Prioritou jsou pro nás spolehlivé produkty, inovativní služby a individuální přístup.