Marie PACS
Zdravotnictví

MARIE PACS

Moderní, bezpečné a spolehlivé řešení pro práci se zdravotnickou obrazovou dokumentací

Zjistit více

V čem vám pomůže MARIE PACS?

MARIE PACS nabízí špičkové nástroje pro diagnostiku obrazových dat, archivaci všech typů obrazové dokumentace a zajišťuje kompletní workflow radiologického pracoviště. 

Společně s integrovanými nástroji pro automatické vyhodnocení vyšetření (AI), dalšími nástroji pro komunikaci a sdílení dat s ostatními zdravotnickými pracovišti a integrací s dalšími informačními systémy představuje komplexní řešení pro práci se zdravotnickou dokumentací.

Diagnostické nástroje

Diagnostické nástroje

MPR / MIP / MinIP / 3D / VRT / Fůze / Hanging protokoly

Dicomizace a digitalizace

Dicomizace a digitalizace

Dicomizace a digitalizace dalších typů zdravotnické dokumentace (JPG, PDF, MPEG, ...)    

EKG / ECG

EKG / ECG

Plnohodnotná práce s EKG signály generovanými ve formátu DICOM

Bezpečnost

Bezpečnost

Dvoufaktorová autentizace, šifrovaná komunikace, podpora SSO

Webové technologie

Webové technologie

Administrační rozhraní systému i DICOM prohlížeč ve webovém prohlížeči

Archivace

Bezpečná archivace DICOM i ne-DICOM zdravotnické dokumentace, kompatibilita s modalitami všech výrobců, nezávislost na HW a žádná omezení na objem či počet uložených dat.

Diagnostika

Webový bezestopý DICOM prohlížeč se základními i pokročilými nástroji pro diagnostiku umožňující okamžitý přístup ke snímkům, nálezům a dokumentům.

AI

Integrovaná řešení různých výrobců pro automatické vyhodnocení zdravotnických dat (AI) a zobrazení výsledků přímo v DICOM prohlížeči.

Integrace a sdílení dat

Zabezpečená komunikace s ostatními zdravotnickými informačními systémy (NIS, RIS) při důsledném využívání mezinárodních standardů (HL7, IHE) a nástroje na bezpečné sdílení dat uložených v PACS a komunikaci mezi zdravotnickými zařízeními.

Vývoj a certifikace

Certifikace dle MDR jako „Zdravotnický prostředek třídy IIb“. Vývoj na základě požadavků zákazníků, kteří se do vývojového procesu aktivně zapojili. Spolupráce s vysokými školami a univerzitami.

24/7 servisní podpora

Naši technici zajišťují servisní podporu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zároveň je celé naše řešení pod trvalým vzdáleným dohledem.

Video file

Proč si vybrat MARIE PACS

Řešení MARIE PACS vyvíjíme od počátku v České republice na základě požadavků lékařů a s ohledem na specifické podmínky zdravotnictví. Škálovatelnost našeho řešení potvrzují implementace v menších, středních i fakultních nemocnicích, stejně jako úspěšné projekty centrálních PACS.

Tisíce uživatelů systému MARIE PACS oceňují zejména uživatelskou přívětivost, servisní podporu a postupné zapracování svých požadavků při neustálém vývoji tohoto produktu. 

Klíčovou komponentou celého řešení je webový bezestopý DICOM prohlížeč MARIE WebVision. Díky jeho unikátní technologické architektuře mohou prohlížeč využívat všichni lékařští specialisté pro diagnostiku a klinický náhled, a to na libovolném koncovém zařízení (diagnostická stanice, notebook, tablet, chytrý telefon) bez nutnosti instalace jakéhokoliv software. 

Vybrané reference

Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře logo
Fakultni nemocnice Brno logo
Fakultni nemocnice Olomouc logo
Fakultní nemocnice Ostrava logo
Fakultni nemocnice Motol
Karvinska hornicka nemocnice logo
Nemocnice Ceske Budejovice logo
Nemocnice Jablonec nad Nisou logo
Nemocnice Na Františku logo
Revmatologický ústav logo
Nemocnice Cheb logo
Stodská nemocnice logo
Nemocnice Šumperk logo
Krajska nemocnice Tomase Bati logo
PP hospitals nemocnice brandýs logo
Nemocnice Ostrov logo
Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře logo
Fakultni nemocnice Brno logo
Fakultni nemocnice Olomouc logo
Fakultní nemocnice Ostrava logo
Fakultni nemocnice Motol
Karvinska hornicka nemocnice logo
Nemocnice Ceske Budejovice logo
Nemocnice Jablonec nad Nisou logo
Nemocnice Na Františku logo
Revmatologický ústav logo
Nemocnice Cheb logo
Stodská nemocnice logo
Nemocnice Šumperk logo
Krajska nemocnice Tomase Bati logo
PP hospitals nemocnice brandýs logo
Nemocnice Ostrov logo

Nejčastější dotazy

Je možné využít DICOM prohlížeč samostatně s jiným PACS řešením?

ANO, prohlížeč MARIE WebVision je možné instalovat nezávisle na našem vlastním PACS, a je tedy možné jej propojit s libovolným PACS či dalším informačním systémem (VNA, NIS, RIS, EMR).

S jakými AI řešeními je MARIE PACS propojeno?

V současnosti je do řešení MARIE PACS implementováno více různých AI řešení. Integrace je vždy provedena tak, aby lékařům poskytovala maximální komfort a výsledky vyhodnocení byly dostupné přímo v prostředí prohlížeče MARIE WebVision.

Typy vyšetření:

 • RTG plic – opacita plic, atelektáza, kardiomegalie, konsolidace, léze plic, edém, abnormality bránice, emfyzém, zlomenina, pleurální afekce, abnormality hilu/mediastina, intersticiální onemocnění, pneumothorax, kyfoskolióza, lokalizace podpůrných zařízení, tuberkulóza, pleurální výpotek, fluidothorax
 • CT plic – identifikace plicních nodulů, zvýraznění přítomnosti nodulů na každém řezu, zobrazení jejich řezu a lobární umístění, automatické měření průměru a objemu identifikovaných nodulů, porovnání charakteristiky plicních nodulů mezi různými vyšetřeními a vytvoření výsledné zprávy s vývojem nodulů, klasifikace uzlin jako maligní/benigní a přiřazení sady atributů včetně textury, kalcifikace, okrajů a jemnosti ke každému nodulu, identifikace léze způsobené infekcí SARS-CoV-2, zobrazení stupně poškození plic po infekci SARS-CoV-2
 • RTG končetin – fraktura, dislokace, kloubní výpotek
 • CT mozku – krvácení intrakraniální, epidurální, subdurální, subarachnoidální, intraparenchymové, intraventrikulární, zlomeniny lebky, mass effect: viditelné stlačení nebo posunutí přilehlých struktur, posun středové linie
 • Mamografie – nahrazení nezájmových oblastí syntetickou tkání a ponechání pouze suspektních oblastí, volitelné hodnocení hustoty prsu pomocí stupnice BI-RADS nazývané také Breast Density Evaluation, tvorba dílčích syntetických zobrazení pro tomosyntézu prsu, mikrokalcifikace
 • Příprava měření – gonometrie, koxometrie, náklon pánve, dysplazie kyčelního kloubu, hallux varus a hallux valgus, úhly a lokalizace, Djian-Annonierův úhel, úhel CSA (Critical shoulder angle), Cobbův úhel, klasifikace skoliózy
 • Snímky očí – diabetická retinopatie, věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), glaukom (zelený zákal)
Jaké typy vyšetření lze archivovat a zobrazovat?

MARIE PACS umožňuje archivaci a diagnostiku standardních DICOM vyšetření ze všech typů přístrojů (RTG, CT, MR, MG, US, …) včetně zobrazení videa a jeho střihu, dále pak křivek z EKG. Je možné archivovat také ne-DICOM data. MARIE PACS disponuje nástroji pro import a takzvanou „dicomizaci“ různých typů souborů – například JPG, PDF, MPEG, AVI. Nástroje na import ne-DICOM dat lze využít také kupříkladu k focení dekubitů, kožních onemocnění, úrazů a podobně.

Umí MARIE PACS komunikovat s dalšími informačními systémy používanými v nemocnicích?

Standardně se MARIE PACS propojuje s nemocničním či radiologickým informačním systémem (NIS, RIS). Komunikace probíhá pomocí mezinárodního formátu HL7. Základní propojení zajišťuje:

 • předání informací ze žádanek na vyšetření a sestavení pracovního seznamu pro jednotlivé modality, takzvaného modality worklist (MWL);
 • načtení a zobrazení textového popisu vyšetření (nálezu) přímo v prostředí prohlížeče MARIE WebVision;
 • vyvolání prohlížeče MARIE WebVision přímo z prostředí NIS/RIS;
 • automatické opravy demografických dat pacientů.

Systém je však možné propojit také s dalšími informačními systémy, ať už napřímo, nebo přes integrační platformu (ESB), a to s využitím standardu HL7 nebo profilů IHE (XDS, AIR).

Pro integraci prohlížeče do pacientských portálů nebo pro komunikaci se systémy na automatické vyhodnocování (AI) využíváme API rozhraní.

Jsou v systému integrovány nástroje na zasílání a sdílení obrazové dokumentace?

Přímo z prostředí MARIE PACS lze využít naši univerzální výměnnou síť mDEX (medical Data EXchange), která umožňuje odesílání obrazové zdravotnické dokumentace i jakýchkoliv dalších typů zdravotnické dokumentace.

Systém je propojen s nástrojem na bezpečné zasílání zdravotnické dokumentace Dr.Sejf.

V České republice máme do našich produktů integrovány též další výměnné sítě ePACSReDiMed.

Lze použít DICOM prohlížeč na mobilních zařízeních?

MARIE WebVision je webový DICOM prohlížeč postavený na technologii HTML5. Můžete ho tedy využít na jakémkoliv zařízení – mobilním telefonu, tabletu, PC, laptopu.

Může být MARIE PACS instalován do virtualizace?

Ano, MARIE PACS může být instalován do virtuální infrastruktury zákazníka. Podporovány jsou všechny standardní virtualizační platformy – VMWare, Hyper-V, Proxmox.

Využíváte placené operační nebo databázové systémy?

Kompletní řešení MARIE PACS využívá operační systém LINUX a freewarové databázové systémy (Postgres, MariaDB, …). Zákazníkovi tak nevznikají další náklady na pořizování systémového software.

Miroslav Stejskal | OR.CZ

Máte zájem o konzultaci?
Miroslav Stejskal 
je vám k dispozici.

m.stejskal@orcz.cz+420 461 361 111

Nebo vyplňte kontaktní formulář

31 let na trhu

Díky více než 31 letům zkušeností nabízíme špičková ověřená řešení a odborné znalosti.

114 specialistů

Zkušený tým specialistů nám umožňuje vyvíjet a poskytovat inovativní řešení odpovídající reálným potřebám.

13 000 uživatelů

Důvěřuje nám přes 13 000 uživatelů. Prioritou jsou pro nás spolehlivé produkty, inovativní služby a individuální přístup.